Ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego Wyróżniony
- Dział: Informacje ogólne
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie XXVI Wydziałem Gospodarczym toczy się postępowanie grupowe z dnia 17 grudnia 2009r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym z powództwa reprezentanta grupy - Tomasza Golisz, działającego w imieniu własnym na rzecz członków grupy, przeciwko Aero 2 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Krzysztofowi Jerzemu Adaszewskiemu i Piotrowi Janik (pozwani) o zapłatę, sygn.aktXXVIGC619/17.
Tomasz Golisz jako reprezentant grupy wniósł o ustalenie, stosownie do treści art.2 ust. 3 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, że pozwani ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec Członków Grupy (byłych akcjonariuszy spółki Midas S.A. objętych procedurą przymusowego wykupu 100.069.611 akcji reprezentujących 6,76% kapitału zakładowego spółki Midas S.A., zrealizowanego w dniu 31 maja 2016 roku w wyniku wezwania Polkomtel Sp. z o.o.) za szkodę, polegającą na otrzymaniu w ramach procedury przymusowego wykupu ceny akcji nieodpowiadającej ich wartości godziwej, w szczególności na skutek rozpowszechniania przez Zarządu spółki Midas S.A. w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych grupy kapitałowej Midas S.A, nieprawdziwych informacji o wartości aktywów tej grupy oraz prezentowania ich wartości na poziomie niższym od wartości rynkowej, a w konsekwencji błędnego uznania w oświadczeniu Zarządu spółki Midas S.A. z dnia 16 marca 2016 roku ceny przymusowego wykupu 0,81 zł za akcję za ich wartość godziwą.
Każda osoba która objęta została procedurą przymusowego wykupu 100.069.611 akcji reprezentujących 6,76% kapitału zakładowego spółki Midas SA., zrealizowanego w dniu 31 maja 2016 roku w wyniku wezwania Polkomtel Sp, z o.o tj, poniosła szkodę polegającą na otrzymaniu w ramach procedury przymusowego wykupu ceny akcji nieodpowiadającej ich wartości godziwej, może przystąpić do grupy roszczeń we wskazanym postępowaniu grupowym, składając pisemne oświadczenie o przystąpieniu do grupy.
Oświadczenie takie należy złożyć reprezentantowi grupy - Tomaszowi Golisz, za pośrednictwem kancelarii Domański Zakrzewski Patinka sp. k. poprzez prawidłowo wypełnione oświadczenie na adres kancelarii: Domański Zakrzewski Palinka sp, k., Rondo ONZ 1, p. XXI, 00-124 Warszawa, w nieprzekraczalnym terminie trzech miesięcy od dnia ukazania się niniejszego ogłoszenia. (komentarz własny: do 28 stycznia 2019)
Przystąpienie do grupy po upływie powyższego terminu jest niedopuszczalne. Złożenie oświadczenia o przystąpieniu do grupy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na pełnienie funkcji reprezentanta grupy przez Tomasza Golisz oraz na zasady wynagradzania pełnomocnika. Zryczałtowane koszty posłępowania, w tym wynagrodzenia pełnomocnika zostało ustalone na kwotę 8 groszy od każdej przysługującej danemu członkowi Grupy akcji Midas, objętych przymusowym wykupem po cenie 0,81 zł. Prawomocny wyrok ma skutek wobec wszystkich członków grupy, to jest osób, które przed upływem terminu wskazanego w tym ogłoszeniu prześlą podpisane oświadczenie o przystąpieniu do grupy i zostaną uwzględnione w postanowieniu sądu określającym skład grupy.
http://komunikaty.rp.pl/komunikaty/KomunikatPdf/58654
Sąd Cywilny - postępowanie grupowe Wyróżniony
- Dział: Informacje ogólne
Jesli byłeś inwestorem MIDAS i czujesz się poszkodowany w wyniku wykupu przymusowego możesz teraz dołączyć do postępowania grupowego.
Jak przystąpić do stowarzyszenia Porozumienie Midas.
- Dział: Informacje ogólne
Polcolorit - sąd orzeka na korzyść akcjonariuszy mniejszościowych
- Dział: Informacje ogólne
Na stronie http://www.ncbiuletyn.pl/ można znaleźć tekst dotyczący wstrzymania wycofaniu Spółki z obrotu publicznego
Wstrzymanie zostało osiągnięte dzięki aktywnemu działaniu akcjonariuszy mniejszościowych.
źródło:
Piotr Cieślak Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Podstawy zaskarżenia uchwały o przymusowym wykupie
- Dział: Informacje ogólne
Uchwała o przymusowym wykupie może być zaskarżona na podstawie art.422 jak i art.425 KODEKSU SPÓŁEK HANDLOWYCH.
Art. 422. § 1. Uchwała walnego zgromadzenia sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godząca w interes spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie akcjonariusza może być zaskarżona w drodze wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały.
§ 2. Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia przysługuje:
1) zarządowi, radzie nadzorczej oraz poszczególnym członkom tych organów;
2) akcjonariuszowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu; wymóg głosowania nie dotyczy akcjonariusza akcji niemej;
3) akcjonariuszowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w walnym zgromadzeniu;
4) akcjonariuszom, którzy nie byli obecni na walnym zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania walnego zgromadzenia lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad.
Art. 425. § 1. Osobom lub organom spółki wymienionym w art. 422 § 2 przysługuje prawo do wytoczenia przeciwko spółce powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia sprzecznej z ustawą. Przepisu art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się.
§ 2. Prawo do wniesienia powództwa wygasa z upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym uprawniony powziął wiadomość o uchwale, nie później jednak niż z upływem dwóch lat od dnia powzięcia uchwały.
§ 3. Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółki publicznej powinno być wniesione w terminie trzydziestu dni od dnia jej ogłoszenia, nie później jednak niż w terminie roku od dnia powzięcia uchwały.
§ 4. Upływ terminów określonych w § 2 i § 3 nie wyłącza możliwości podniesienia zarzutu nieważności uchwały.
§ 5. Przepisy art. 423 § 1 i § 2 stosuje się odpowiednio.
źródło: Przeprowadzanie przymusowego wykupu akcji w trybie art. 418 Kodeksu spółek handlowych
źródło: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.
Ciekawostki
- Dział: Informacje ogólne
Ciekawostki znalezione w internecie:
1. Proroctwo
screen pochodzi z forum http://www.bankier.pl/
źródło: http://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=3543285&strona=1
Ważne linki
- Dział: Informacje ogólne
Polkomtel ogłasza przymusowy wykup akcji Midasa po 0,81 zł/papier
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14.11.2005 r. w sprawie nabywania akcji spółki publicznej w drodze przymusowego wykupu
Ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych
Kiedy akcjonariusz może zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20000941037
Co się stanie jeśli nic nie zrobię w sprawie przymusowego wykupu?
- Dział: Informacje ogólne
Brak reakcji na przymusowy wykup oznacza jego milczącą akceptację a w konsekwencji sprzedaż akcji spółki MIDAS S.A. po narzuconej cenie równej 81 groszy za sztukę. Sprzedaż ta odbędzie się bez Twojego udziału - po prostu akcje znikną z Twojego konta a w ich miejsce pojawi się stosowna kwota pieniędzy.
Jeśli taką sytuacją uważasz się za pokrzywdzonego pamiętaj, że Trybunał Konstytucyjny zastrzegł, iż każdemu z akcjonariuszy pokrzywdzonych wykupem przysługuje prawo zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia o przeprowadzeniu squeeze out. My, akcjonariusze zrzeszeni w Porozumieniu Midas mamy zamiar skorzystać z tego prawa!
Chcesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami! Czym nas będzie więcej tym będzie nam łatwiej dochodzić naszych racji.
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przymusowy wykup (Squeeze out)
- Dział: Informacje ogólne
Squeeze out - przymusowy wykup akcji drobnych akcjonariuszy przez akcjonariuszy większościowych mający na celu uzyskanie pełnej kontroli nad spółką akcyjną oraz zmniejszenie kosztów obsługi akcjonariatu.
Istnienie w porządku prawnym instytucji przymusowego wykupu akcji stwarza spółce możliwość ochrony przed drobnym akcjonariuszem, który w złej wierze utrudnia jej bieżącą działalność poprzez nagminne zaskarżanie decyzji władz spółki do sądu gospodarczego.
Ścisłe ograniczenia ustawowe dotyczące squeeze out wykluczają samowolę akcjonariusza większościowego i stanowią kompromis pomiędzy zabezpieczeniem interesów spółki, jej wierzycieli oraz akcjonariusza większościowego a prawem własności drobnych akcjonariuszy. Squeeze out jest obecny w ustawodawstwie większości państw Unii Europejskiej.
Squeeze out w prawie polskim
Możliwość przymusowego wykupu akcji pojawiła się w prawie polskim wraz z wejściem w życie kodeksu spółek handlowych. Poprzednio obowiązujący kodeks handlowy z 1934 r. takiej regulacji nie zawierał.
Instytucję "squeeze out" wprowadzono do polskiego systemu prawnego w 2001 roku w art. 418 (przepisy o walnym zgromadzeniu) Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 418 ksh squeeze out może być podjęty wobec akcjonariuszy posiadających nie więcej niż 5% akcji spółki, przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy, posiadających łącznie nie mniej niż 95% kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego, jedynie w drodze uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Za przymusowym wykupem muszą opowiedzieć się akcjonariusze posiadający 95% oddanych głosów.
Wykupu akcji dokonuje się według stawek wyceny dokonanej przez biegłego, powołanego przez walne zgromadzenie.
Regulacja dotycząca Squeeze out w Kodeksie Spółek Handlowych nie znajduje zastosowania w stosunku do spółek publicznych. Materię tę reguluje art. 82 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.
Przymusowy wykup akcji był przedmiotem uwagi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał jego zgodność z Konstytucją. Zastrzegł jednak, że każdemu z akcjonariuszy pokrzywdzonych wykupem przysługuje prawo zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia o przeprowadzeniu squeeze out.
Zastrzegł jednak, że każdemu z akcjonariuszy pokrzywdzonych wykupem przysługuje prawo zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia o przeprowadzeniu squeeze out.
tekst pochodzi ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Squeeze_out
Akcjonariat
- Dział: Informacje ogólne
Nazwa akcjonariusza Spółki | Liczba akcji i głosów | % |
Zygmunt Solorz-Żak* | 1 379 597 139 | 93,237 |
Pozostali akcjonariusze | 100 069 611 | 6,763 |
Akcje spółki | 1 479 666 750 | 100,000 |
* Pan Zygmunt Solorz-Żak, pełniący funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki, kontroluje Spółkę poprzez: Cyfrowy Polsat S.A., Metelem Holding Company Limited, Eileme 1 AB (publ), Eileme 2 AB (publ), Eileme 3 AB (publ), Eileme 4 AB (publ), Polkomtela oraz Litenite Limited, w zakresie 976.542.690 akcji Spółki, posiadanych przez Litenite, oraz 403.054.448 akcji posiadanych przez Polkomtel.
źródłó: http://midas-sa.pl/Relacje_inwestorskie/Gielda/Akcjonariat